Antiviry a bezpečnost

Antiviry a bezpečnost

Antivirové a bezpečnostní produkty jsou s ohledem na neustálý nárůst počtu připojených počítačů a zvyšování rychlostí v internetu nezbytnou součástí každého zodpovědného uživatele a jeho počítače, resp. zařízení.

Co to je vůbec počítačový virus

Jde o program, část programu, skript, službu či jiný typ software, který se bez vědomí uživatele uloží v počítači, tam se i rozmnožuje. Páchá různé, mnohdy nenapravitelné škody, rozmnožuje se i do datových sítí a jiných počítačů. Počítačový virus může napadnout i některé periferie a zařízení (např. mobilní telefon). Laický pohled by  se dal shrnout, že jde o software, který se v počítači rozvíjí bez vědomí uživatele a jakýmkoliv způsobem jej úmyslně obtěžuje, poškozuje či omezuje v doposud běžné pracovní činnosti.

Antivirový program (AVSW nebo Antivir)

Antivirový program (jakýsi lékař) patří do skupiny bezpečnostního softwaru, mající za úkol především ochránit daná zařízení proti vlivům (infekci) počítačovými viry. Dalším úkolem je ochránit souborový systém, datovou síť, e-maily a další součásti před napadením. Důležitou úlohou antivirového programu je včasná detekce a co nejúspěšnější odhalení a odstranění škodlivého viru.

Antivirové programy a nástroje se řadí podle specializací do určitých kategorií, tedy není „antivir“ jako „antivir“. Také úspěšnost zachycení viru a jeho odstranění je velmi rozdílné. Další informace najdete na www.digitop.cz
Důležité viry a antiviry

Firewall

Jde o software, případně hardware (s instalovaným software) , který zabraňuje tzv. penetraci, nebo-li útoku od nepřítele do Vašeho PC či sítě. Firewall rozlišuje různé typy provozů a jejich ochranu (aplikační, paketový, stavový paketový a tzv. IDS). Cena sofistikovaného, tedy kvalitního firewallu je významě vyšší než cena antiviru. Více informací najdete na www.digitop.cz.


Antivir a Firewall - informace pro začátečníky a pokročilé

Mnozí lidé Firewall a Antivir velmi často zaměňují, resp. spojují dohromady. Pozor, ale není to totéž!! Přesto většina moderních Firewallů obsahují tzv. antivirový engine, aby mohli lépe chránit daná zařízení či sítě, ale obráceně tomu tak nebývá. Tedy Antivirový software sám o sobě firewall neobsahuje.

Pro úplné laiky se tedy pokusíme najít jistou analogii:

Firewall jsou dveře do vašeho bytu a je na Vás koho za ně pustíte. Naopak antivir je pouze jakási vakcína a lék proti nějaké infekční nemoci. Tedy jak dobře vidíte obě skupiny toho moc společného nemají. Vakcína Vás před nezvaným hostem neochrání a zavřené dveře před infekčním onemocněním zpravidla také ne, ale !!!!!!
Proč tedy firewall má v sobě antivir je jednoduché vysvětlení. Vy můžete pustit do svého bytu tedy skrz dveře svého i nejlepšího přítele a to je zcela v pořádku, protože to tak chcete. Přesto i přítel může být infikován virem. Takže teď je již vysvětlení pro Vás asi zcela jednoduché……

 

Ransomware

Dávejte si v současné době pozor na viry typu Ransomware. Jde o velmi nebezpečnou nákazu, která způsobí zašifrování dat na Vašem pevném disku i v síti. Odvirování je velmi problematické, neboť jde o tzv. plovoucí kód, který jen tak lehce, mnohdy vůbec nejde dešifrovat. Proto naše rada je ZÁLOHUJTE !!!

29.9.2016

Naše dotazy nás inspirují a občas se nestačíme divit, jaké neuvěřitelné \"věci\" nám dokážou obchodníci a eshopy prodat, nebo dokonce vnutit. Nenechte se zmást reklamami různých pozemšťanů a mimozemšťanů, či jiných maskotů. Používejte selský rozum a neváhejte se poradit s odborníky. Ne však s těmi co u nich nakupujete.

29.02.2016

Důležité: pro ant. produkty ESET byla vydána důležitá aktualizace 13103, která opravuje neopodstatněné blokování některých webových stránek. Aktualizace, která tento nedostatek řeší, je uvolněna a bude stažena automaticky.

30.11.2015

Pokud se chystáte pořídit novou grafickou kartu ze stáje AMD nebo NVIDIA, doporučujeme s nákupem počkat. Obě firmy se chystají zlevnit některé řady svých grafických karet, slevy by se měli projevit v prosinci také u nás v ČR.

>> Starší aktuality

iEdit Copyright 2012 © Altercom s.r.o.